Petrohrad – najeurópskejšie z európskych miest

Petrohrad sa na zozname destinácií našich ciest po Rusku ocitol úplnou náhodou. Našťastie. Toto očarujúce mesto dýcha svojskou atmosférou cez deň aj v noci. Čisté ulice, rozľahlé parky, zeleň a kvety na každom kroku, história za každým rohom, všade milí a ochotní ľudia. Benátky severu, ako ho mnohí kvôli nespočetným vodným kanálom a prítomnosti mora prezývajú, sme bez rozpakov nazvali najeurópskejším z európskych miest.

Nevský prospekt (Невский проспект). Hlavná ulica mesta. Tiahne sa od rieky Nevy ďaleko na východ. Toho, čo na nej možno nájsť a čo stojí za zmienku a za návštevu, je veľa. Len keby to nebolo tak ďaleko od seba. Najväčším nepriateľom európskeho návštevníka v Rusku sú vzdialenosť a hlad. Pri nekonečných peších presunoch nás v Petrohrade hlad prenasledoval neustále. Ak sa do Petrohradu tiež vyberiete, pripravte sa na to, že ani vám sa nepovodí inak. Odporúčame Stalóvuju Nómer 1 (Столовая №1) na Nevskom 25. Nájdete ju pár krokov od stanice metra Nevskij prospekt v smere k rieke Neve. Za málo peňazí tu dostanete veľa chutného jedla 24hodín denne.

Chrám Spasiteľa na krvi (Спас на Крови, Собор Воскресения Христова) ohúri. Je postavený v typickom ruskom štýle. Mnohí si ho mýlia s dominantou moskovského Červeného námestia. Napriek pestrým kupolám pripomínajúcim veselý zmrzlinový pohár je chrám Spasiteľa na krvi pamätníkom tragickej udalosti. Postaviť ho dal cár Alexander III. na mieste, kde na jeho otca, Alexandra II. spáchali teroristi v r. 1881 atentát. Dokončenie chrámu trvalo viac než 25 rokov. Nečudo. Vonkajšie a vnútorné steny chrámu pokrýva viac ako 7000 m2 mozaík. Vznikli podľa skíc najznámejších ruských výtvarných umelcov tej doby Vasnecova, Nesterova, Rjabuškina, Charlamova a iných. Pri stavbe chrámu a najmä pri jeho výzdobe sa prostriedkami nešetrilo. Jeho interiér bezpochyby stojí za vzhliadnutie. Ak sa tam vyberiete, tak rozhodne so sprievodcom. Nielen výzdoba chrámu, ale aj jeho história je fascinujúca.

Kazanská katedrála (Казанский собор) bola postavená a dokončená tesne pred vpádom Napoleonovských vojsk do Ruska. Zvyčajne si k realizácii takýchto veľkých projektov ruskí cári prizývali odborníkov zo zahraničia, najmä z Talianska. Na výstavbe tejto katedrály sa však podieľali výlučne ruskí architekti, stavbári a umelci. Architekt Voronichin sa pri projektovaní katedrály stretol so zaujímavou výzvou. V pravoslávnom chráme musí byť oltár otočený na východ a hlavný vchod do chrámu musí byť zo západu. To by v tomto prípade znamenalo, že chrám by bol k hlavnej ulici mesta, Nevskému prospektu, otočený bokom. Tento hlavolam dokázal Voronichin vyriešiť veľmi elegantne. Naprojektoval oválne stĺporadia po oboch stranách chrámu. To druhé síce nikdy nepostavili, ale kolonáda pozostávajúca z 96 stĺpov postavených v štyroch radoch pridáva katedrále pri pohľade z Nevského prospektu na veľkoleposti. Výnimočným robí tento chrám ešte jeden fakt. Je príbytkom zázračnej ikony Kazanskej Božej Matky, rodinnej ikony cárskeho domu Romanovovcov. V ktorýkoľvek čas dňa nájdete v chráme dlhý rad veriacich čakajúcich na možnosť pokloniť sa zázračnej ikone a pomodliť sa pred ňou.

Obchodný dom bratov Jelisejevovcov (Торговый дом братьев Елисеевых) je príjemnou spomienkou na časy, kedy nakupovanie malo štýl a bolo výsadou lepšie situovaných spoločenských vrstiev. Budova zaujímavá zvonku aj zvnútra. Na jej prízemí nájdete obchod s fantastickou výzdobou a tovarom, na ktorom si zamaškrtia najprv oči a potom aj jazyk. Ak si chcete tento zážitok zvečniť objektívom fotoaparátu, odložte si zopár rubľov na kúpu povolenia.

Chrám svätého Izáka a Senátne námestie (Исаакиевский собор и Сенатская площадь) nemožno obísť. Chrám je jedným z najväčších a najkrajších pravoslávnych chrámov. Z jeho kupoly sa otvárajú fantastické výhľady nielen na Senátne námestie a námestie Sv. Izáka, ale aj na mesto naokolo. Z ampliónov si možno vypočuť výklad k tomu, čo práve vidíte. Rozhodne sa však oplatí zájsť aj dovnútra. Interiér chrámu možno porovnať s interiérmi najväčších chrámov sveta – Sv. Petra v Ríme alebo St. Paul’s Cathedral v Londýne. Odporúčame absolvovať prehliadku interiéru chrámu so sprievodcom. Senátne námestie donedávna nesúce názov Námestie dekabristov je svedkom historických udalostí. Stojí na ňom jazdecká socha Petra Veľkého, jeden z najznámejších symbolov mesta na Neve.

Zajačí ostrov a Petro-Pavlovská pevnosť (Заячий остров и Петро-Павловская крепость) – v čase svojho vzniku jedna z najmodernejších vojenských pevností. Prvá stavba, okolo ktorej vyrástlo hlavné mesto ruského impéria, dnešný Petrohrad. Chránia ju 20m hrubé múry a 6 bášt. História pevnosti je bohatá a opradená množstvom legiend. Dodnes tu funguje mincovňa. Zblízka si tu môžete obzrieť aj jeden z najznámejších symbolov mesta - vyše 120m vysokú vežu chrámu Sv. Petra a Pavla. Jej zlatý hrot s anjelom na vrchu je vidieť na kilometre ďaleko. Samotný chrám sa stal miestom posledného odpočinku členov cárskeho rodu Romanovovcov. Pevnosť skrýva množstvo zaujímavých budov a dýcha históriou.

Kunstkamera (Кунсткамера – Музей антропологии и этнографии имени Петра Великого) je múzeum založené samotným Petrom Veľkým, vášnivým zberateľom rôznych kuriozít. Okrem jeho pôvodnej zbierky rôznych bizarných predmetov tu nájdete aj expozíciu múzea antropológie a etnografie. 

Mys Vasiľjevského ostrova – Burza a rostrálne stĺpy (Стрелка Васильевского острова, Здание Биржи и Ростральные колонны) Jedným z najznámejších výjavov typických pre Petrohrad je mys Vasiľjevského ostrova, miesto, kde sa Neva rozdeľuje na Veľkú a Malú Nevu. V minulosti bol na tomto mieste prístav. V tej dobe plnili dva stĺpy funkciu majákov. Korene ich nezvyčajnej výzdoby – do priestoru trčiace provy lodí – a nezvyčajného názvu treba hľadať v Antike. V Starovekom Ríme oslavovali víťazstvo v námorných bitkách vztýčením stĺpu, na ktorý pripevnili provy, po rusky „rostry“ lodí nepriateľa zajatých v boji. V budove Burzy v súčasnosti nájdete Vojensko-morské múzeum. A pred ňou pravdepodobne najširší prechod pre chodcov. Mys Vasiľjevského ostrova ponúka fantastický výhľad na rieku Neva, ktorá je v tomto mieste najširšia (1250m), na Zimný palác, ako aj na Petro-Pavlovskú pevnosť na Zajačom ostrove.

Zimný palác/Ermitáž a Palácové námestie (Зимний дворец/Эрмитаж и Дворцовая полщадь) Zimný palác – až do Veľkej Októbrovej revolúcie sídlo ruských cárov a dnes sídlo obrovskej zbierky svetových majstrovských umeleckých diel. V spleti chodieb, komnát, schodísk a veľkých sál možno obdivovať zariadenie komnát, v ktorých žili ruskí vladári s rodinami, diela velikánov výtvarného umenia, ale aj zablúdiť – a to neraz. Pre prehliadku si pokojne môžete vyhradiť jeden celý deň. Na námestí pred Zimným palácom stojí Alexandrovský stĺp vztýčený na počesť cára Alexandra I., premožiteľa Napoleona. Pozoruhodným ho robí aj fakt, že bol vytesaný z granitového monolitu a stojí bez akýchkoľvek základov jedine vďaka precíznym výpočtom a vlastnej váhe – okolo 600 ton.

Letný sad (Летний сад) Najstarší sad v meste. Miesto, na ktorom bude vysadený, vybral sám Peter Veľký. Nachádza sa v ňom aj jeho Letný palác, ktorý – ako to už pri Petrovi Veľkom chodí – palác ničím nepripomína. V súčasnosti ho rekonštruujú a pre verejnosť je uzavretý. Príbeh, ktorý sa k tomuto sadu viaže, neprestáva fascinovať ani po rokoch. Počas blokády Leningradu, keď ľudia mrzli vo svojich príbytkoch a nemali čím kúriť, zostali stromy v Letnom sade nedotknuté. Takí boli Petrohradčania tých čias, hrdí, hrdinskí a nezlomní. Viac o ich neľahkých osudoch a o blokáde Leningradu počas druhej svetovej vojny sa dozviete v Múzeu blokády Leningradu na Soľjanom pereulku č. 9 blízko stanice Metra Černyševskaja. Oplatí sa priplatiť si za výklad sprievodcu (oprášte však ruštinu, s angličtinou nepochodíte).

Prímorský park víťazstva (Приморский парк Победы на Крестовском острове) Tento park sa ani zďaleka neradí k popredným turistickým atrakciám Petrohradu. Odporúčame ho tým, ktorí sa chcú definitívne doraziť po vyčerpávajúcich a nekonečných pochodoch za pamätihodnosťami Benátok Severu. Prechádzka z jedného konca na druhý vás bude stáť približne dva kilometre a až na jeho konci si uvedomíte, že rovnakú vzdialenosť musíte peši prekonať aj cestou späť k stanici metra Krestovskij ostrov (Крестовский остров). Ale možno budete mať šťastie a odmenou za po členky zodraté chodidlá vám bude výhľad na úchvatný západ slnka. 

Peterhof (Петродворец) Letné sídlo ruských cárov na brehoch Fínskeho zálivu. Návštevníkov malo všetko v ňom ohúriť. To platí dodnes. Ťažko sa hľadajú slová, ktoré by vystihli a obsiahli všetko, čo Peterhof robí Peterhofom. Na prvý pohľad ohúria zástupy turistov, ktoré sem prúdia najmä počas teplých a slnečných dní. Najväčšia tlačenica býva zvyčajne okolo Veľkej kaskády pred vchodom do Veľkého paláca a okolo fontány so Samsonom, z ktorej vodný stĺp strieka až do výšky 20m. Pohľad na ne je rovnako pôsobivý zo strany Fínskeho zálivu pri vstupe do Nižného parku, ako aj zvrchu spred vchodu do Veľkého paláca. Oplatí sa navštíviť palác Monplaisir Petra Veľkého. Palác možno nie je najvýstižnejším pomenovaním pre túto drevenú stavbu s veľkými oknami, dlhou chodbou a niekoľkými malými miestnosťami. Jej interiér a zariadenie sú však jedinečné, originálne, drahé a štýlové. Navyše sa tu počas exkurzie možno dozvedieť mnohé zaujímavé fakty o živote a osobnosti Petra Veľkého. Nižný park je plný originálnych fontán. Ako fungujú, sa možno dozvedieť počas exkurzie vo Veľkom grote, t.j. v útrobách Veľkej kaskády, centrálnej riadiacej jednotky všetkých fontán v parku. Treba sa pripraviť na to, že pri obhliadke jednotlivých fontán v parku človek nachodí kilometre a kilometre. Ako koniec-koncov pri akejkoľvek obhliadke pamiatok v Petrohrade alebo kdekoľvek inde v Rusku. Zaujímavosťou je ovocný sad, v ktorom sa pestovalo ovocie priamo na cársky stôl. Pred neľútostnými vetrami Fínskeho zálivu ho chráni vysoký zemný val. Krásny je aj Vyšný park. Ten uvidíte ako prvý, ak sa do Peterhofu vyberiete po súši. Ak sa rozhodnete navštíviť Veľký palác, počítajte s tým, že si najprv polhodinky postojíte v rade na lístky a ďalších pribl. 40 minút strávite v rade pred vchodom do paláca. Ale oplatí sa čakať. Toho, čo môže Peterhof svojim návštevníkom ponúknuť, je veľmi veľa. My sme videli len zlomok z tejto ponuky. Je dôležité vedieť dopredu, na čo sa chcete počas návštevy zamerať a čo si rozhodne nechcete nechať ujsť.

 A kde sa ubytovať? 

Ak vám nevadia spoločné toalety a sprchy na chodbe a nemáte vo zvyku cestovať s rodinnými šperkmi v batožine, naproti tomu máte radi umenie a originálne projekty, rozhodne odporúčame Location hostel na Ligovskom prospekte 74.

View more

St. Petersburg | 2013  |  66 images

Categories travel

Tags #rusko