Svadba v Moskve – zážitky hosťa z Európy

Ženích, jeho svedok a štýlový GAZ z 50. rokov minulého storočia s o čosi menej štýlovou výzdobou. Tak vyzeral začiatok moskovskej svadby, na ktorej sme sa zúčastnili. Naša účasť bola premiérová a vôbec sme nevedeli, čo nás čaká, čo od typickej ruskej svadby čakať. Hovorili sme si, veď v čom sa už svadba v Moskve môže líšiť od tej v Bratislave? Presvedčili sme sa, že nielen v objeme skonzumovanej vodky.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z EurópyDobrá nálada ženícha neopúšta.

Stojíme pred domom nevesty. Ženích spevom láka svoju vyvolenú, aby vyzrela z okna a vpustila ho do domu. Viac než ľúbostnú serenádu však jeho spevácky výkon pripomína áriu opilca vracajúceho sa v dobrej nálade neskorou nocou z krčmy. Umeleckú hodnotu tohto vystúpenia nezvyšuje ani svedok ženícha, ktorý spieva druhý hlas a bez ladu a skladu hrá na xylofón.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z EurópyŽeních, jeho svedok a štýlový GAZ z 50. rokov minulého storočia s o čosi menej štýlovou výzdobou.

Nevesta nevykukla. Ženíchovi neostáva nič iné, než plniť úlohy, zbierať indície a tak si poskladať kľúč k bytu, v ktorom je zavretá jeho nastávajúca.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z EurópyNevestu nedostane ženích len tak zadarmo. Prebojovať sa k nej musí cez niekoľko úloh.

Stanovíšť pre zber indícií je niekoľko – pri vchode do domu, pri výťahu, pred dverami do bytu. Všetky úlohy bez problémov splní a kľúč od bytu získa. Veď naša kamarátka by si nebrala nejakého babráka!

Po veselom začiatku zvážnieme. Nasleduje niečo, čo pripomína našu odobierku. Svadobní rodičia dávajú požehnanie svojim deťom na spoločnú cestu životom.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z Európy Odobierka

Ikone, pred zrakom ktorej celý tento obrad prebieha, treba prejaviť patričnú úctu.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z Európy Odobierka

A môžeme ísť na sobáš. Sami. Pre nás je to nepochopiteľné a nepredstaviteľné. Rodičia ostávajú doma. Obradu na matrike sa zúčastnia iba mladomanželia a svedkovia. A niekoľko nadšencov spomedzi hostí – medzi nimi aj my. Neskôr pochopíme, prečo rodičia a ani svadobní hostia nepripisujú sobášnemu obradu na matrike až takú dôležitosť.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z Európy Nablískaný Gaz so šoférom pripravený.

Na obrad sa mladí odvezú v tom úžasnom aute s tými otrasnými záclonkami.

Na matrike čakáme, kým ten náš pár príde na rad... spolu s ďalšou prinajmenšom stovkou párov a ich hosťami. Z času na čas sa z ampliónu na chodbe ozve neprívetivý hlas a prečíta mená snúbencov. Tento oznam zakaždým nasledujú búrlivé ovácie suity sprevádzajúcej budúcich mladomanželov. Ich dlhé čakanie v stiesnenej chodbe s vydýchaným vzduchom sa totiž práve skončilo.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z EurópyChodby úradu zaplnené nevestami, fotografmi, kameramanmi, priateľmi,...

Manželstvo spečatené originálnymi a unikátnymi prsteňmi, ktoré navrhol nevestin brat. Inšpirovať sa nechal staroslovanskými vzormi.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z Európy Obrúčky navrhol nevestin brat podľa Staroslovanského vzoru.

Je načase vysvetliť, ako to vlastne v Rusku so sobášmi funguje. Kto z nás si ešte pamätá časy, keď sa na svadbách putovalo z jedného sobáša na druhý? Z matriky do kostola? V Rusku to tak funguje dodnes. Cirkev je odlúčená od štátu, právoplatným je iba sobáš na úrade. A ani tam to nie je také jednoduché. Minimálne v Moskve nie. Dopyt výrazne prevyšuje ponuku, inými slovami sobášuchtivých je výrazne viac, než kapacity matrík stíhajú uspokojiť. Väčšina párov sa musí uspokojiť s tým, že svoju lásku spečatia počas obyčajného pracovného dňa v kancelárii zamestnanca matriky. Celý obrad pozostáva z podpisu zápisnice. Svoji sú skôr, než stihnú napočítať do troch. Ak chce mať niekto sobáš pripomínajúci skutočný slávnostný obrad, chce ho mať cez víkend a v peknej obradnej sieni, musí pre to niečo urobiť. Máša a Sláva čakali pred matrikou od deviatej večera, aby sa na ďalší deň ráno mohli zapísať na želaný termín. A aj tak boli až deviati v poradí. Ľahko si možno predstaviť údiv a zdesenie tých záujemcov, ktorí prišli o štvrtej nadránom dúfajúc, že budú prví.

Kým čakáme na sobášny list, mladomanželia využívajú čas a pózujú fotografom. Čo dodať, foto pred týmto pozadím je určite snom každého zaľúbeného páru...

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z EurópyPár pôz pri vertikálnych dúhových žalúziách v zákulisí. Vypĺňa sa tým čas, kým sa nespracuje to 5 minútové video z obradu.

Mladomanželia opúšťajú matriku. Prítomní svadobníci ich vítajú v ich spoločnom živote strieľajúcim šampanským, konfetami a opakovaným pokrikom «Горько!», ktorým sa domáhajú bozku mladomanželov. Vzhľadom na to, že sa táto scéna pred vchodom matriky odohráva približne každých pätnásť minúť, je mi z úprimného srdca ľúto obyvateľov susedného paneláku. Nepochybujem o tom, že tí svoje sobáše s radosťou odbavia v kancelárii zamestnanca matriky jedným podpisom a sú s tým hotoví skôr, než povieš «Горько!». Kým čakáme na sobášny list, mladomanželia využívajú čas a pózujú fotografom. Čo dodať, foto pred týmto dúhovým pozadím je určite snom každého zaľúbeného páru...

Máša je nádherná!

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z Európy

A tu už začína svadobné fotenie vo Voroncovskom parku.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z EurópyZačína sa svadobné fotenie vo Voroncovskom parku.

Je príjemné vidieť, že ani po sobáši ženícha neopúšťa humor.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z EurópyDobrá nálada ženícha neopúšta.

V spôsobe, ako natočiť „prirodzené“ svadobné video, sa ruskí filmári od tých slovenských zase až tak nelíšia.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z EurópyNatáča sa prvá klapka v exteriéri.

A kým mladí zarezávajú na „pľaci“, my na nich čakáme na lavičke v parku. Nuda? Kdeže! My máme o zábavu postarané. Šampanské, koláče, krieda, s ktorou mladomanželom maľujeme na chodník blahoželania.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z EurópyZatiaľ čo sa mladomanželia fotia, my ostatní krátime dlhú chvíľu šampusom a jedlom.

Romantika. Ale táto je skutočná, nie je to len predstavenie pre objektívy fotografov.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z EurópyDošlo aj na serióznejšie pózy.

Náhodní okoloidúci. Tiež svadba. Nevesta predsa nemusí byť vždy v bielom. Proti gustu žiadna dišputa.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z EurópyÁno, aj také veselé vedia byť nevesty v rusku.

Po nekonečne dlhom svadobnom fotení konečne vítame mladomanželov na mieste konania svadobnej hostiny. Tamada, čo je ruský názov pre starejšieho, sa rozhodol odrobiť si svoj zárobok poctivo. Tesne pred príchodom mladomanželov sme pod jeho vedením ich privítanie tvrdo drillovali. Každý z hostí, ktorí mali vítať mladomanželov papierovými konfetami, musel tamadovi ukázať, že vie, že ich má hádzať hore. A naopak, tí, ktorí dostali do rúk drobné mince, museli názorne ukázať, ako ich budú hádzať dole pod nohy. Spokojný úsmev na jeho tvári (áno, je to ten pán, ktorého vidieť v pozadí za mladomanželmi) svedčí o tom, že sme všetci zvládli svoje úlohy na jednotku.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z EurópyZábava oficiálne otvorené.

Keďže sobáš na matrike možno len ťažko nazvať slávnostným obradom, všetko si vynahrádzame pred začiatkom svadobnej hostiny. Jednou z tradícií je utužovanie manželského puta a veštenie, ako dlho manželstvo vydrží. Svadobné mamy zviažu spojené ruky mladomanželov utierkou. Na nej bol pri ich príchode položený slávnostný bohato zdobený chlieb a soľ na privítanie. Uzly na utierke poriadne priťahujú, aby ich uviazali čo najviac. Každý totiž symbolizuje jedno desaťročie ich spoločného života.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z EurópyKoľko uzlov na utierke, toľlko spoločne prežitých desaťročí.

Nás, hostí z Európy, čakali ešte ďalšie prekvapenia. Po mnohých hrách a súťažiach organizovaných starejším s cieľom pobaviť hostí, nás čakal (očividne však iba pre nás) nezvyčajný kultúrny program. Gymnastické vystúpenie s holubicami. Mojej žene - samozvanej ochrankyni nemých tvárí, sa srdce zovrelo hneď po tom, čo gymnastka vytiahla z malej škatuľky holubicu. Hovorí: „Ako ju môže držať v takej malej škatuľke?!“. A ona potom odtiaľ vytiahla ešte ďalšie dve holubice. Inna (naša ruská priateľka) sa nás snažila upokojiť a presvedčiť, že tieto holubice sú v skutočnosti veľmi šťastné vtáky. Ako dôkaz poskytla príbeh.

Prednedávnom ju v Moskve navštívila kamarátka z Číny. Počas prechádzky okolo jazierka vedľa Novodevičjeho kláštora videli všade naokolo kačice. Číňanku to prekvapilo. „Oni tu žijú len tak?“, pýta sa Inny. „Áno.“ „A nikto ich tu nechytá?“, ešte stále nevychádza z údivu. „Samozrejme, že nie. Prečo by ich mal niekto chytať?“, pre zmenu je teraz prekvapená Inna. „Lebo u nás by ich už dávno boli zjedli“, vysvetľuje jej čínska kamarátka. Poučenie z tohto príbehu? Holubice sa určite radšej potlačia v tesnej škatuľke, ako by mali plávať v polievke v tesnom hrnci.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z EurópyÁno aj holuby patrili k nej.

A potom nasledovalo asi trojhodinové fotografovanie mladomanželov a po nich do radu všetkých svadobných hostí s holubicami. Nemyslite si však, že sme kvôli tomu vyzerali divne. Boli tam aj iní adepti na titul Čudák roka. Hotel, v ktorom bola svadobná hostina, disponuje tromi veľkými sálami. Všetky tri sú na rovnakom poschodí, jedna vedľa druhej. A vo všetkých troch v ten deň súbežne prebiehali svadobné hostiny. My sme sa fotili s holubicami, čo môže na Európana pôsobiť divne. Čo by však povedal na svadbu odvedľa, na ktorej sú všetci prezlečení za morské víly, vodníkov a iné vodné bytosti?

Hoci to vyzerá ako oduševnený tanec, v skutočnosti na tejto fotografii hádže nevesta kyticu. A keď sme už pri tanci... Ďalšie prekvapenie na nás čakalo, keď DJ začal o jedenástej baliť svoju aparatúru. Že vraj je už čas nočného pokoja a on musí skončiť. Ibaže my sme akurát vtedy chytili tú správnu tanečnú slinu a výborne sme sa zabávali aj na poruštené svetové hity. S domácimi sme jednohlasne spievali refrény ako "Jor maj chart, jor maj soul". Zašiel som teda za ním a vysvetlil mu, že som na ruskú svadbu necestoval tisícky kilometrov na to, aby som to o jedenástej zabalil. Hoci nie som veľký chlap a asi ťažko môžem stavbou svojho tela nahnať strach, svoje som dosiahol. DJ hral ešte ďalšiu hodinu. Možno sa zľakol toho, že ho v Európe ohovoríme. Ako by potom mohol ostať v tomto biznise s medzinárodne pošramotenou reputáciou?

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z EurópyHádzanie kytice.

Pyrománia prekvitá aj v Rusku. O polnoci sledujeme na dvore pred hotelom, v ktorom sa svadobná hostina koná, ohňostroj.

Svadba v Moskve – zážitky hosťa z EurópyOhňostroj trochu poskromňejší, ale bol.

A dokonca ani po svadbe ešte prekvapeniam nebol koniec. Cestou domov po najväčšom moskovskom obchvate MKAD sme o pol druhej v noci stáli v zápche.